• jaro
 • leto
 • podzim
 • zima

Tipy na výlety

Historie města
Hrádek na levém břehu Vltavy byl zřejmě založen někdy mezi léty 1230 a 1239 synem Vítka z Prčice. První písemnou zmínku učinil v roce 1240 rakouský šlechtic Ulrich von Liechtenstein ve své autobiografické básni Der Frauendienst .
Vlastní město bylo v zákrutě (meandru) řeky Vltavy založeno v roce 1274. V roce 1302 zdejší větev Vítkovců vymřela a dědictví se s povolením krále Václava II. ujali páni z Rožmberka (tedy jiná větev rodu Vítkovců), bezprostředně poté přesídlili z hradu Rožmberk na Krumlov.
V průběhu 14. a 15. století město, stejně jako celý rod Rožmberků, nabývalo na důležitosti, a tak si mohli dovolit se postavit proti centralizačním snahám krále Václava IV., kterého dokonce v letech 1394 a 1402 na zdejším hradě krátce věznili.
V době husitské revoluce se tehdejší majitel panství Oldřich II. z Rožmberka nejprve přiklonil na stranu husitů, později však svůj postoj velmi radikálně přehodnotil a stal se jejich zarytým odpůrcem.
I po skončení husitského období docházelo dále k soustavnému rozšiřování rožmberského panství, spojeného s hospodářským vzestupem města. V roce 1475 byly otevřeny doly těžící stříbro, následoval však velký příliv německých horníků, kteří zahájili proces postupné germanizace města. V roce 1494 byl Krumlov povýšen na královské město. Připojena byla nová předměstí - Špičák, Horní Brána, Za tavírnou a Plešivec.

Ve druhé polovině 16. století, za vlády Viléma - nejvyššího královského purkrabího, a Petra Voka z Rožmberka - došlo k velkorysé přestavbě krumlovského hradu na pohodlné zámecké sídlo. Velké dluhy však Petra Voka v roce 1601 dohnaly k prodeji Krumlova císaři Rudolfu II. Tím město přestalo být centrem Rožmberského panství. Za vlády tohoto rodu vznikla drtivá většina současných obdivovaných gotických a renesančních památek ve městě, významných turistických atrakcí.

Jak vidíte, o historii a zajímavostech
Č. Krumlova by se dalo povídat do nekonečna.

Více info Vám jistě poskytne Krumlovské informační centrum. www.ckrumlov.cz

Názory hostí

 • 1

  “Rodinná atmosféra, přátelské prostředí.”

 • 2

  “Skvělá mezinárodní kuchyně.”

 • 3

  “To pravé místo
  pro odpočinek.”